aktualizováno: 14.02.2019 13:50:51 

Penzion v obci Ostré - Úštěk. Ubytování v apartmánech‚ výletní kavárna.

Kalvárie Ostré

Tuto romantickou památku nemůže minout žádný návštěvník statku Pod kalvárií. Žlutá turistická značka vede přímo kolem statku, asi 50 metrů za ním z cesty napravo odbočuje pěšina (původní křížová cesta), která stoupá na vrchol Kalvárie.
Kdysi velmi slavné barokní poutní místo se stávalo pravidelně 3. května cílem mnoha poutníků, kteří přicházeli na vyhlášenou pouť. Skýtá nádherný výhled na panoráma úštěcké kotliny s dominujícím vrcholkem východního Českého středohoří - 726 m vysokým Sedlem.

„Poutní areál byl vystavěn v letech 1703-1707 jezuity, jimž v této době náleželo zdejší panství. Za autora stavby bývá někdy považován známý barokní stavitel Octavio Broggio.
Přístupovou cestu k hoře lemují již od vsi Ostré výklenkové kaple křížové cesty z období baroka a empíru. Tato cesta ústí na terasu v západním svahu hory, kde se nachází pozůstatky poničených barokních pískovcových soch. Odsud stoupá na vrchol široké pískovcové schodiště s výklenky v obvodové zdi a rovněž s dalšími pozůstatky barokních soch. Na vrcholové plošině se nachází skupina tří kaplí, symetricky uspořádaných. Obě boční kaple (kaple Nalezení, kaple Povýšení svatého Kříže) mají zcela totožný věžovitý tvar se střechou zakončenou lucernou s kupolí. Silueta obou věží je výraznou a zdaleka viditelnou dominantou Úštěcka. Vprostřed mezi nimi se nachází přízemní, podélná kaple, symbolizující Boží hrob. Interiér všech kaplí je zcela zdevastován, stejně jako celý vnější areál. Přesto či spíše právě proto působí toto opuštěné, zchátralé, avšak stále majestátní místo se širokým rozhledem do krajiny zvláštním a velmi silným dojmem a zanechává tak v duši každého návštěvníka pocit zašlé barokní slávy.“ (citace z webu ceskestredohori.cz, autor textu Mgr. Jiří Šedivý)

Kalvárie je majetkem katolické církve, která nemá prostředky na její obnovu. V posledních letech usiluje o záchranu této jedinečné památky a krajiné dominanty Společnost pro obnovu památek Úštěcka, tuto snahu podporuje výrazně také Městský úřad Úštěk.

 

Na Kalvárii se příležistně konají kulturní pořady s jedinečnou atmosférou, které stojí za to navštívit (například Divadlo na schodech, které se obvykle koná první sobotu v září).

 

 

TOPlist