aktualizováno: 14.02.2019 13:50:51 

Penzion v obci Ostré - Úštěk. Ubytování v apartmánech‚ výletní kavárna.

Helfenburk

Zřícenina hradu leží zcela netradičně v hlubokém údolí mezi lesy na jihovýchod od vsi Ostré.
Dojdete na ni po červené turistické značce nebo po lesní cestě značené žlutou turistickou značkou, která vede údolím potoka.
Červená turistická značka začíná na parkovišti, které leží u silnice z Úštěka do Ostrého.
Počátky hradu sahají před rok 1375, kdy Hanuš z Helfenburku prodal Helfenburk, jinak zvaný Hrádek, pražskému arcibiskupství. Hrad a s ním spojené panství se stalo novým sídlem výkonné moci a centrem všeho zdejšího arcibiskupského majetku, který zahrnoval městečko Hoštku a vsi Blíževedly, Velký Hubenov, Strachaly, Mošnice, Robeč, Kalovice, Náčkovice, Dřevčice, Tuháň a Pavličky.
Stavební přeměny po roce 1375 změnily charakter hradu od základů. Další budování připadlo Janu z Jenštejna, který byl ustanoven pražským arcibiskupem v březnu roku 1379. Nový arcibiskup, vzdělaný universitami v Bologni, Padově, Montpellieru a Paříži, výborný společník a kavalír, byl brzy po svém jmenování do církevního úřadu uveden i do funkce kancléře Václava IV. Úspěšná kariéra však netrvala dlouho. Neshody v zahraniční a posléze i vnitřní politice se záhy přenesly i do osobních vztahů mezi arcibiskupem a králem. Jenštejn byl roku 1384 zbaven funkce kancléře a další prohry ve sporech s králem jej pak postavily do politické izolace, až odešel z politického života úplně. Jeho útočištěm se stal hrad Helfenburk, který si již předtím vyhradil na dožití. Po jeho smrti připadl hrad opět k arcibiskupskému majetku a těsně před vypuknutím husitské revoluce se stal přechodně pokladnicí relikvií, knih, liturgického nádobí i jiných cenností pražského svatovítského chrámu.
Po husitských válkách hrad mnohokrát změnil majitele. Když jej na počátku třicetileté války, 18 listopadu 1620, vypálilo vojsko maršála Buquoye, byl to první krok k jeho zkáze. Hrad postupně upadl v zapomnění. Opuštěný a chátrající hrad najdeme i mezi Máchovými "hrady spatřenými". Opuštěn zůstal až do roku 1887, kdy majitel panství Josef von Schroll zahájil opravy hradu a rekonstrukci zřícené části věže. Již v roce 1889 byly opravy ukončeny a věž využita jako Schrollovo letní sídlo.
V současné době je hrad ve vlastnictví města Úštěk, na jehož správním území Helfenburk leží. O údržbu a průvodcovskou činnost se od roku 1978 stará skupina dobrovolníků. O víkendech je přístupný celý areál Hrádku včetně interiéru věže.
(zpracováno s použitím textu propagační publikace vydané Městem Úštěk, autor PhDr. František Gabriel)

 

 

TOPlist